Topaz – kamień szlachetny znany i ceniony już w czasach starożytnych. Niegdyś uważano, że posiada moc przyciągania bogactwa oraz szczęścia. Przez to noszony był jako amulet, który miał zapewniać swojemu posiadaczowi pomyślność materialną, a także duchową. Jak się jednak okazuje, dziś również ma ukryte znaczenie. Jakie? Poznaj więcej ciekawostek i cech tego niezwykłego minerału. Zapraszamy do przeczytania naszego wpisu.

Spis treści

Barwny kamień szlachetny: topaz

Historia topazu sięga odległych czasów, gdzie uważano go za krzemian, który ma moc. Jednakże, w zależności od kultury, jego symbolika nieco się różni. W krajach wschodnich niegdyś był uznawany za totem spokoju, zaś w hinduizmie topaz to jeden z dziewięciu kamieni szlachetnych w Navaratna, czyli świętym kręgu, który przynosi szczęście i dobrobyt. Minerał jest znany na całym świecie przede wszystkim ze swojej przepięknej, królewskiej barwy oraz rzadkości występowania.

Oprócz tego, że jest to kamień allochromatyczny, inaczej bezbarwny lub biały, to dzięki domieszce różnych substancji mineralnych przybiera ciekawe kolory – od ognistego żółtego, pomarańczowego, przez bladozielony, różowy, aż po żywy czerwony. Pomimo tak szerokiej gamy barw według znawców najcenniejsze są jednak okazy niebieskie: Swiss Blue, Sky Blue, a także London Blue. Niezależnie od koloru topaz wzbudza zachwyt swoim naturalnym wyglądem i idealną grą światła.

Znaczenie topazów w jubilerstwie

Topazy od lat były cenione w jubilerstwie ze względu na swoje piękno i unikalne właściwości, cechy. Oto kilka z nich:

  • twardość – minerały są niezwykle odporne na zarysowania,
  • translucencja i połysk – dzięki nim można wyszlifować kamień, aby zachwycał wszystkich swoim wspaniałym blaskiem,
  • dostępność – różnorodne kolory, kształty, ale też rozmiary sprawiają, że są one powszechne, a zarazem przystępne cenowo dla każdego,
  • znaczenie – ukryta symbolika, która jest im przypisywana, wzbudza wiele emocji wśród miłośników błyskotek.

Z pewnością niejeden klient, jak również jubiler docenia wszechstronność ich stosowania. Biżuteria z topazem zachwyca nie tylko wyglądem, ale także tajemniczym znaczeniem. Jej symbolika przyciąga wiele osób, dlatego coraz częściej można spotkać pierścionki z tym pięknym kamieniem. Takie wyroby stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych ozdób, dodając im niepowtarzalnego charakteru. Dzięki temu kobieta może poczuć się jeszcze bardziej wyjątkowo, nosząc biżuterię z topazem, która jest oznaką miłości i szczęścia.

Jak rozpoznać topaz i potwierdzić jego autentyczność?

Topazy wydobywa się z kwaśnych skał magmowych, rozproszonych niemal po całym świecie – znajdziemy je również w Polsce. Ich autentyczność da się rozpoznać przede wszystkim po twardości, która wynosi aż 8 stopni w skali Mohsa. Minerały te mają dobrą przejrzystość i szklisty połysk, a ich powierzchnia jest śliska. Pod wpływem wysokiej temperatury tracą swój naturalny kolor, dlatego warto przechowywać je z dala od wszelkiego rodzaju źródeł ciepła. Kolejną cechą, potwierdzającą oryginalność topazów, jest łupliwość – pod naciskiem lub uderzeniem pękają i rozpadają się z łatwością, co odróżnia je między innymi od kwarcu. Dzięki tej właściwości każdy jubiler nadaje im rozmaite kształty, zachowując przy tym wyjątkową precyzję, aby podczas obróbki nie uszkodzić krzemianu.

topaz pierścionek

Krótki poradnik: jak czyścić topaz?

Oryginalna biżuteria damska z topazem w oprawie ze złota sprawdzi się dla każdej kobiety, niezależnie od jej upodobań czy wieku. Jednak aby móc cieszyć się jej nienagannym wyglądem oraz blaskiem przez długi czas, należy o nią odpowiednio zadbać, poprzez regularne czyszczenie. Najlepiej użyć do tego specjalnego detergentu, a następnie delikatnie myć miękką szczoteczką. Warto unikać natomiast stosowania agresywnych środków, które mogą uszkodzić kamień.

Topaz fascynuje swoją historią, pięknem oraz znaczeniem. Jego różnorodność kolorów sprawia, że jest niezwykle popularny w świecie jubilerskim, a symboliczne wartości przyciągają wielu entuzjastów. Dbając o biżuterię z topazem, możemy cieszyć się jej blaskiem i elegancją przez wiele lat.