Złote ozdoby są uwielbiane przez wiele osób za piękną barwę, blask i trwałość. Wybierając biżuterię wykonaną z tego kruszcu, warto zwrócić uwagę na jego próbę. To, że złoto posiada tego rodzaju parametr, wie chyba każdy, jednak dokładne znaczenie próby może nie być tak oczywiste. W tym wpisie postaramy się opisać zagadnienia związane z tym tematem. Zapraszamy do lektury.

Spis treści

Czym jest próba złota?

Czyste złoto jest bardzo miękkie i plastyczne, przez co biżuteria wykonana z niego może ulegać uszkodzeniom bądź odkształceniom. W związku z tym, aby zwiększyć wytrzymałość wyrobów jubilerskich, do kruszcu dodaje się inne metale. Próba określa ilość czystego złota w danym stopie, przy czym parametr ten jest wyrażany procentowo. Ilość złota w stopie może być przedstawiana również poprzez liczbę karatów.

Rodzaje prób złota

W Polsce obecnie wyróżnia się aż 7 prób złota:

 • 999 – 99,9% czystego złota,
 • 960 – 96,0% czystego złota,
 • 750 – 75,0% czystego złota,
 • 585 – 58,5% czystego złota,
 • 500 – 50,0% czystego złota,
 • 375 – 37,5% czystego złota,
 • 333 – 33,3% czystego złota,

Warto znać właściwości poszczególnych rodzajów, by wiedzieć, który z nich będzie najlepszą opcją dla spełnienia konkretnych oczekiwań.

 

Złoto próby 999 ze względu na miękkość raczej nie jest używane w jubilerstwie, a wykorzystuje się je głównie do inwestycji – służy do produkcji sztabek czy monet bulionowych. Do najpopularniejszych prób, z których wykonuje się biżuterię należą:

 • Próba 750

Odpowiednik 18 karatów. Biżuteria próby 750 ma wielką wartość i charakteryzuje ją niezwykła szlachetność. Jednocześnie jednak jest dość plastyczna, skłonna do odkształceń, dlatego ozdoby wykonane ze złota 18-karatowego lepiej jest zakładać na wyjątkowe okazje niż na co dzień.

 • Próba 585

Jest to najpopularniejsza w przypadku tworzenia biżuterii próba. Złoto 14-karatowe cechuje się połączeniem wytrzymałości oraz pięknego, szlachetnego wyglądu. Wykonane z niego ozdoby są w znacznym stopniu odporne na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie czy śniedzenie. Ze względu na te właściwości popularnym wyborem stają się złote pierścionki zaręczynowe wytworzone właśnie ze stopu tej próby. Śmiało można nosić tego typu ozdoby każdego dnia przez wiele lat!

 • Próba 375

Próba 375 jest odpowiednikiem 9-karatowego złota. Stop ten ze względu na dość niedużą zawartość czystego kruszcu ma niższą wartość niż poprzednio wspomniane mieszanki. Z powodu domieszek charakteryzuje się sporą odpornością na ścieranie, może ciemnieć szybciej niż biżuteria o wyższej próbie.

 • Próba 333

Najniższa próba złota – odpowiada 8 karatom. Właściwie jedyną zaletą tego stopu jest bardzo atrakcyjna cena, co jest bardzo kuszące. Wykonane z niego ozdoby mogą jednak szybciej ulegać uszkodzeniom, np. w przypadku łańcuszka prawdopodobne jest zerwanie. W dodatku przez małą ilość złota naprawa może być niemożliwa. Co więcej, za sprawą przewagi metali nieszlachetnych biżuteria dość szybko zaczyna czernieć. Jeśli pragniemy kupić łańcuszek czy złote obrączki ślubne, które będą noszone każdego dnia, zdecydowanie lepiej jest postawić na wyższą próbę, a zatem na minimum próbę 585.

W naszej pracowni nie wykonujemy biżuterii poniżej próby 585, chcąc zapewnić klientom taką jakość wyrobu, jaka gwarantuje satysfakcjonujące użytkowanie przez długie lata, a także umożliwia dokonywanie modyfikacji i napraw.

jubiler podczas pracy

Najczęstsze domieszki

Wiemy już, że w jubilerstwie do złota dodawane są inne pierwiastki, które wpływają na właściwości dzieła końcowego. Jakie domieszki mogą znaleźć się w składzie? Wśród popularnych można wymienić takie metale jak srebro, cynk, miedź czy też pallad. Od tego, które z nich i w jakich proporcjach dodamy do stopu, zależy m.in. kolor wyrobu jubilerskiego. Na rynku dostępne są wyroby ze złota klasycznego, białego i różowego. Te trzy wersje są najpopularniejsze, ale możliwości na uzyskanie innych barw jest o wiele więcej.

Wybierając złote dodatki, warto pamiętać o zwróceniu uwagi na próbę. Optymalnym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po wyroby ze złota 585, gdyż charakteryzuje je idealne wyważenie między pięknym wyglądem i odpowiednią wytrzymałością. Wybór zawsze warto dostosować jednak do konkretnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Ostatecznie ozdoby ze złota dowolnej próby z pewnością przyniosą wiele radości osobom, które będą je nosić.