Sygnet to rodzaj ozdobnego pierścienia, uwielbiany szczególnie przez osoby ceniące sobie połączenie nutki ekstrawagancji z ponadczasową elegancją. Niegdyś był symbolem władzy oraz bogactwa, dziś kojarzony jest z klasą i charyzmą. Ten wyjątkowy element biżuterii doda każdej stylizacji niesamowitego charakteru, a odpowiednio dobrany znakomicie wpasuje się w niemal każdy styl ubioru. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Odrobina historii, czyli znaczenie sygnetów w przeszłości

modelka Anna Grzebielska
Modelka: Anna Grzebielska

W przeszłości sygnety były wykorzystywane jedynie przez mężczyzn i miały funkcję użytkową. Na pierścieniu znajdował się herb lub monogram konkretnego władcy bądź szlachcica. Osoby wysoko urodzone używały go więc do lakowania listów w celu ich uwierzytelnienia. Obecnie sygnety są dostępne bez względu na status społeczny, jednak nadal stanowią niezwykle szykowny element biżuterii. I chociaż większość z nich dedykowana jest nadal mężczyznom, to coraz częściej pojawiają się również modele dla kobiet.

Rodzaje sygnetów

Sygnety potrafią wpasować się w niemal każdą stylizację. Złoto oraz srebro to materiały najczęściej wykorzystywane do ich produkcji. Modele minimalistyczne są idealne dla osób dopiero rozpoczynających budowanie swojej kolekcji, ponieważ brak zdobienia czyni je bardziej uniwersalnymi. Sygnety posiadające rozbudowaną ornamentykę lub dodatek kamieni szlachetnych będą cenione przez wielbicieli ekstrawagancji. Warto również zwrócić uwagę na zdobienie emalią jubilerską, ponieważ dzięki niej można wyczarować piękne, różnokolorowe wzory.

Jak nosić i z czym łączyć sygnety?

Bogato zdobione sygnety lepiej pozostawić na specjalną okazję. Taki rodzaj pierścienia wymaga bowiem eleganckiego ubioru, aby całość stylizacji dobrze ze sobą współgrała. Modele minimalistyczne są mniej formalne i mogą być dodatkiem do codziennego stroju. Kobiety doceniają proste w formie sygnety, gdyż śmiało można je nosić także w pracy i subtelnie podkreślić swój styl. Sygnet można dodatkowo łączyć z innymi rodzajami biżuterii, warto jednak pamiętać, że najlepiej się prezentuje, gdy stanowi on jedyną ozdobę dłoni. Niezależnie jednak od okazji pierścienie dodadzą Ci nutkę tajemniczości oraz przyciągną niejedno spojrzenie.

sygnet wykończony emalią w pracowni Schiffers
sygnet wykończony emalią w pracowni Schiffers

Wygląd sygnetu jest w dużej mierze uzależniony od materiałów użytych do jego produkcji. Warto więc stawiać na sprawdzone pracownie jubilerskie, ponieważ tylko tak można być przekonanym o wysokiej jakości kupowanego produktu. Idealnym rozwiązaniem jest zaprojektowanie własnego modelu, stuprocentowo dopasowanego do indywidualnych potrzeb i upodobań. Taki pierścień to również świetny pomysł na prezent – wystarczy wygrawerować na nim wyjątkowy symbol lub napis, np. inicjały, znak zodiaku czy ulubiony kwiat.