Biżuteria funkcjonuje w naszym świecie od setek tysięcy lat, z czego na co dzień niewiele osób zdaje sobie sprawę. Pierścionki, naszyjniki, kolczyki, broszki… Większość tych elementów nosimy jako ozdoby, ale czy tak było zawsze? Czy kryło się za nimi coś więcej niż tylko funkcja dekoracyjna? Dziś przyjrzymy się temu zagadnieniu, biorąc pod uwagę konkretną część biżuterii, a mianowicie bransoletki. Jaką drogę przebyła ta biżuteria? Prześledźmy zatem historię bransoletek, ich znaczenie oraz rolę, jaką odgrywały.

Spis treści

Co oznaczają bransoletki?

Bransoletki były biżuterią używaną już w czasach starożytnych. Miały wówczas zadanie chronić przed wpływem negatywnej energii, w co silnie wierzono – dlatego stanowiły swoisty amulet ochronny dla mężczyzn, by dopiero później stać się atrybutem kobiecości. Pierwsze bransoletki wykonywano z materiałów dostępnych pod ręką, tj. z rzemieni bądź surowców w postaci gałązek drzew, jednak nie były one zbytnio trwałe. Z czasem zaczęto wytwarzać je z odporniejszych materiałów – z brązu, stali czy srebra lub złota (w starożytnych krajach bogatych i wysoko rozwiniętych). Przyjrzyjmy się bliżej bransoletkom z rozróżnieniem na kraje, w jakich powstawały.

Bransoletki Egiptu, czyli ochrona przed złem

Historię biżuterii ze złota, srebra i innych metali rozpoczynamy w Egipcie, który zasłynął z produkcji tych wyjątkowych błyskotek. Świadczyły one o wysokim statusie społecznym, toteż były noszone przez władców, w tym przez samego faraona. Bransolety egipskie pełniły funkcję amuletów chroniących przed złą energią oraz niepowodzeniem. Wysadzane ozdobnymi kamieniami prezentowały bogactwo, jakim mógł szczycić się ówczesny Egipt. Miały oryginalne kształty, znacząco odbiegające od obecnych trendów – były szerokie, z widocznymi hieroglifami czy innymi motywami.

Biżuteria starożytnej Grecji – pierwowzór współczesnych bransoletek

Ciekawostką jest, że to Grecy stworzyli pierwowzór bransoletki, jaką znamy dziś. Jako pierwsi zdecydowali się rozciąć obręcze przeznaczone do noszenia na nadgarstku. Przecięli je tak, by ich końce nie stykały się ze sobą. Grecy do zdobienia bransoletek wykorzystywali elementy roślinne lub zwierzęce, mające dla nich szczególne znaczenie. W odróżnieniu od Egiptu, Grecja nie słynęła z bogatych złóż złota czy srebra, a przez to możliwości produkcji biżuterii były nieco ograniczone. Sytuacja zmieniła się w okresie epoki hellenistycznej, kiedy to złoto zaczęło odgrywać pierwszorzędną rolę w Grecji.

Przeskok od średniowiecza do współczesności – ewolucja bransoletek

W średniowieczu do głosu zaczęła dochodzić religijność i bransoletki również zyskały to znaczenie – chętnie wybierano zatem wyroby z motywem krzyża. Były symbolem wyznawanej wiary i przynależności do danej wspólnoty, nie tylko chrześcijańskiej. Poza bransoletkami religijnymi rozpowszechniła się także biżuteria Wikingów, z widocznymi sylwetkami zwierząt oraz symbolami nordyckich plemion. Równie popularne były bransoletki z czasu romantyzmu, które emanowały mrokiem i tajemniczością. W XIX wieku bransoletki stały się elementem biżuteryjnym chętniej wybieranym przez kobiety, aniżeli przez mężczyzn. Na przełomie kolejnych lat elementy te ewoluowały na wiele sposobów. Zaczęto wykonywać je z przeróżnych materiałów, a także dodawać ozdoby w postaci diamentów, kryształów czy cyrkonii. Obecnie największą popularnością wciąż cieszą się bransoletki złote i srebrne – biżuteria ta stała się jednak atrybutem kobiecości. Mężczyźni z kolei stawiają na modele skórzane, np. te rzemykowe, zwłaszcza na co dzień. Na specjalne okazje wybierają oni złote męskie bransolety, często stanowiące dobre uzupełnienie bardziej eleganckiego stroju i pasujące do wagi okazji

Współczesne możliwości dają naprawdę nieograniczony wybór, jeśli chodzi o typ bransoletki. Ale jeśli marzy nam się konkretna forma, nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z pomocy fachowców. Indywidualne projektowanie biżuterii, w tym bransoletek, daje szansę posiadania wyjątkowego elementu, który zyskuje osobiste znaczenie. Dodatkowo mamy pewność, że stworzona rzecz będzie w 100% pasować do obwodu ręki bez konieczności regulowania wielkości. Wyroby złotnicze na zamówienie to zatem strzał w 10!