W Internecie istnieje wiele poradników na temat czyszczenia biżuterii, ale które z opisanych tam rozwiązań jest najbardziej skuteczne? Każdy chce, aby jego złoto lśniło, a jednocześnie istnieje obawa, że niewłaściwe metody mogą je uszkodzić. W jaki sposób zrobić to nieinwazyjnie? Czy proces czyszczenia wymaga specjalnego podejścia? Zapraszamy do lektury, dzięki której można odkryć nieznane dotąd tajniki pielęgnacji.
Spis treści
Przyczyny zabrudzeń
Biżuteria to nieodłączny element wielu stylizacji – nosimy ją niezależnie od okazji, dlatego jej częsta pielęgnacja jest szczególnie ważna. Uwagę należy zwrócić na pierścionki, obrączki z białego złota czy też te z diamentami. Dlaczego? Ponieważ nosimy je praktycznie codziennie, a co za tym idzie, są narażone na kontakt z różnymi zanieczyszczeniami pochodzącymi z otoczenia, np. kurzem, detergentami, a także kosmetykami – kremami do rąk, balsamami lub perfumami. Te oraz inne czynniki powodują, że rozmaite substancje mogą osadzać się na powierzchni biżuterii, tworząc warstwę brudu.
Jak wyczyścić złotą biżuterię? Profesjonalne środki
Najbezpieczniejszą opcją na czyszczenie złotej biżuterii jest oddanie jej w ręce profesjonalistów, którzy dzięki doświadczeniu oraz wiedzy będą w stanie odpowiednio o nią zadbać, aby odzyskała utracony blask. Użyją do tego specjalnych, delikatnych preparatów, a dodatkowo przed tym sprawdzą, czy dany środek nie wywoła niepożądanych efektów ubocznych. To niezwykle ważne, żeby nie uszkodzić drogocennych błyskotek, które często oprócz wartości materialnej mają także znaczenie sentymentalne.
Czyszczenie biżuterii domowymi sposobami
Wcale nie trzeba wydawać fortuny na specjalistyczne substancje czyszczące, ponieważ większość z potrzebnych produktów posiadamy w naszej kuchni. Jesteś ciekaw, jakich? Podpowiadamy kilka skutecznych oraz tanich sposobów, które wspomogą tradycyjną pielęgnację. Jak i czym wyczyścić złotą biżuterię w domu?
- Płynem do naczyń – wlewamy go do miski z wodą, następnie w takim roztworze myjemy łańcuszki, pierścionki, medaliki itp., płuczemy je, a później wycieramy. Podobnie jest z użyciem sody oczyszczonej. Wykorzystana w proporcji 1:1 z wodą daje możliwość efektywnego usunięcia różnorodnych zabrudzeń. Alternatywnie można zastosować także pastę do zębów, jednak tutaj należy zachować szczególną ostrożność, aby nie spowodować przebarwień czy matowienia.
Złoto z kamieniami – jak je pielęgnować?
Czyszczenie złota nie jest wymagające pod warunkiem, że nie posiada ono zdobień w postaci kamieni. Wówczas liczba metod trochę się zawęża. Sprawdzoną opcją będzie tutaj pielęgnacja bez zanurzania błyskotek w wodzie, jedynie za pomocą delikatnie nasączonej szmatki. Tylko wtedy można mieć pewność, że biżuteria zostanie odpowiednio zabezpieczona i przede wszystkim – czysta oraz lśniąca.
Jak często czyści się biżuterię?
Pielęgnacja biżuterii zależy od częstotliwości jej używania oraz warunków, w których ją nosimy. Na ogół regularne, delikatne przemywanie złota co 2 lub 3 miesiące wystarczy. Jeśli jednak jest ono użytkowane codziennie, zaleca się jego częstsze czyszczenie. Warto podkreślić, że ogromne znaczenie ma przechowywanie tego typu ozdób. Najlepszym miejscem na nie będzie sucha, zacieniona szafka, ponieważ w innych warunkach wilgoć i promieniowanie UV mogą przyczyniać się do utraty blasku, ale również szarzenia złota. Dlatego należy je schować nieco głębiej.
Biżuteria nawet po wielu latach noszenia może wyglądać tak samo jak wtedy, gdy pierwszy raz zauważyliśmy ją w salonie jubilerskim. Do zachowania jej idealnego stanu wystarczy regularne czyszczenie oraz polerowanie – za sprawą tych czynności złoto będzie lśnić każdego dnia. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi teraz już wiesz, jak to zrobić, aby nie uszkodzić ulubionych błyskotek!