Piękno zamknięte w kamieniach naturalnych nie przestaje zadziwiać od setek tysięcy lat. Miłośnikom tego typu wyjątkowych kamieni nie trzeba powtarzać, że każdy z nich niesie ze sobą jakieś znaczenie oraz cechuje się konkretnymi właściwościami. Laikom z drugiej strony chętnie przedstawimy zaskakujące informacje na temat poszczególnych kamieni. Dziś z przyjemnością przybliżymy Wam rubin, czyli klejnot iście królewski. Poznajcie 5 ciekawostek tego szlachetnego kamienia oraz sprawdźcie, na jaką okazję sprawdzi się on najlepiej.

Rubinowe ciekawostki – poznaj symbolikę tego kamienia

Ciekawostka 1. Popularność rubinu wynika z… koloru

Rubin powszechnie znany jest jako kamień o intensywnym, żywoczerwonym zabarwieniu i to właśnie wspomniana intensywność sprawiła, że zapadł on w pamięć nawet osobom niezwiązanym z jubilerstwem czy inną sztuką opartą o wykorzystywanie kamieni naturalnych. Popularność rubinu jest tak wysoka, że niemal od razu kojarzy się on z czerwoną barwą, a nie z samym kamieniem, jego rozmiarem czy kształtem. Sama nazwa, pochodząca notabene od łacińskiego słowa ruber, także jawnie wskazuje na kolor czerwony. Wszystko to składa się na jeden wniosek – rubin na stałe wpisał się w ludzką świadomość dzięki swojej żywej, wyjątkowej barwie.

Ciekawostka 2. Odmiana pigeon blood – najbardziej pożądany rubin

Pozostając w kontekście koloru, na uwagę zasługuje odcień określany jako pigeon blood, uznawany za najcenniejszą odmianę rubinu. Jest on najbardziej pożądanym kamieniem w świecie jubilerskim, gdyż ma wyraźny, intensywny i żywy kolor, przyrównywany do – jak sama nazwa wskazuje – gołębiej krwi. W odmianie pigeon blood czerwień miesza się z tonacją niebieską, tworząc wręcz wrażenie fluorescencyjne.

Ciekawostka 3. Rubin to kamień z 2500-letnią historią

Pierwsze odkrycia związane z rubinem sięgają czasów sprzed tysięcy lat i pochodzą z magicznej Sri Lanki. Co ciekawe, region ten jest niezmiennie największym terenem, z którego wydobywa się ten wyjątkowy kamień. Jednak to mieszkańcy Mjanmy (dawna Birma) nadali mu znaczenie symboliczne. Ówcześni wojownicy wierzyli, że kamień ten stanowi niejako talizman, który miał czynić z nich niepokonanych w toczonych bitwach. Istnieje także legenda mówiąca o rubinach jako organizmach żyjących, czekających na odkrycie, a sama wiara w ową żywotność wciąż jest silnie zakorzeniona w świadomości tubylców.

Ciekawostka 4. Symbol uczucia i pożądania, czyli rubin jako miłość

Znaczenie rubinu nie powinno stanowić dla nikogo zaskoczenia. Ten przepiękny kamień symbolizuje nic innego jak płomienną, namiętną, a także niezwykle trwałą miłość – uczucie na tyle głębokie, że nie może ono równać się z żadnym innym. Wznieca on pozytywną aurę u kochanków, dzięki której mogą oni oglądać świat przez różowe, a może w tym przypadku rubinowe okulary. Legendy głoszą, że rubiny były ulubionymi kamieniami starożytnych bogiń miłości – Wenus oraz Afrodyty – co jeszcze bardziej potwierdza słuszność znaczenia tych wyjątkowych klejnotów. Poza tym rubin stał się członem nazwy 40. rocznicy ślubu – tzw. rubinowe gody świadczą o miłości, która nie ustaje nawet z upływem wielu lat.

Ciekawostka 5. Właściwości rubinu potrafią zaskoczyć!

Rubin posiada wiele właściwości Wierzy się, że wspomaga on witalność, dodaje energii w życiu codziennym, przyciąga szczęście, podtrzymuje uczucie. Nic dziwnego, że jest tak chętnie wybierany przez osoby, które chcą czuć się dobrze na co dzień, zarówno jeśli chodzi o zdrowie fizyczne, jak i o uczuciowość.

Rubin na zaręczyny. Czy to dobry wybór?

Ciekawostki ciekawostkami, ale dla kogo ten kamień powinien stać się obiektem zainteresowań? Ze względu na symbolikę miłości będzie stanowił świetne rozwiązanie jako kamień w pierścionku zaręczynowym. Z czym łączyć rubin? Świetnie komponuje się on ze wszystkimi rodzajami kruszców – srebrem, złotem w wersji białej, żółtej, a nawet różowej. Jego uniwersalność sprawia, że jest idealnym wyborem, podkreślającym jednocześnie stałość oraz siłę uczucia. Rubin w pierścionku zaręczynowym może mieć formę delikatnego oczka, ale może przybierać też najróżniejsze kształty – od serc, przez owale, aż po prostokąty. Jeśli przyszłemu narzeczonemu zależy na tym, by pierścionek był naprawdę wyjątkowy, to dobrym wyborem będzie biżuteria ręcznie robiona z kamieni. Wówczas rubin będzie osadzony na wybranej obrączce dokładnie w taki sposób, jaki najbardziej spodoba się wybrance jego serca. Wyroby jubilerskie na zamówienie z uwzględnieniem rubinu to dla mistrzów biżuterii – takich jak Schiffers – nic trudnego do wykonania!

Rubin to wyjątkowy kamień, którego znaczenie, właściwości oraz wygląd potrafią skraść niejedno serce. Jeśli wciąż w swojej biżuteryjnej kolekcji nie masz pierścionka, bransoletki bądź naszyjnika z tym klejnotem, to czas najwyższy to zmienić! Zwróć się do nas, a my z chęcią zaprojektujemy Twoją wymarzoną ozdobę z rubinem w roli głównej.