Nie oszukujmy się — znalezienie tego właściwego pierścionka zaręczynowego nie jest takie proste. Każdemu mężczyźnie zależy na tym, by była to ozdoba idealna. W końcu jego wybranka będzie nosiła ten pierścionek przez wiele lat, a do tego z pewnością pochwali się nim swoim najbliższym. Nie ma się więc co dziwić, że mężczyźnie towarzyszy stres przy wyborze tej biżuterii. Jaki kamień wybrać? Jak dopasować rozmiar? Ile pieniędzy przeznaczyć na zakup? Pytań jest wiele. W dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą przy wyborze pierścionka.
Ile wydać na pierścionek zaręczynowy?
Trudno to sobie wyobrazić ale są kraje, w których jest to jasno określone np. w krajach anglosaskich przyjęło się, że wartość pierścionka zaręczynowego powinna wynosić 1-2 pensje mężczyzny. Jest to reguła, której w Polsce raczej się nie praktykuje, choć z pewnością warto wcześniej zaplanować ten wydatek aby z większą swobodą wybrać taki model, o którym będzie wiadomo, że zachwyci przyszłą narzeczoną. Większość mężczyzn dobiera pierścionek do zasobności swojego portfela — jest to słuszne podejście – w końcu to symbol miłości i najważniejszy jest sam gest. Jeśli nie stać nas najdroższe kamienie, bez obaw, możemy się wstrzymać z zakupem do momentu uzbierania odpowiedniej kwoty lub omówić ze złotnikiem możliwości dopasowania wzoru pierścionka do wyznaczonego budżetu.
Jaki kamień wybrać? Symbolika kamieni w pierścionku zaręczynowym
Wielu mężczyzn decyduje się na zakup pierścionka zaręczynowego z diamentem. To dobry wybór z uwagi na niewątpliwą uniwersalność i ponadczasowość tego kamienia. Są jednak wyroby, które będą się prezentowały równie pięknie z innymi kamieniami szlachetnymi, a ich właściwości są równie ciekawe.
Diament — najcenniejszy i najtwardszy kamień szlachetny. Jest symbolem wiecznej miłości, a w kolorze białym również dobroci oraz niewinności. Jego odporność na zarysowania sprawia, że będzie lśnił na dłoni partnerki przez wiele lat. Pierścionek z diamentem o doskonałych parametrach może także posiadać walor inwestycyjny.
Szafir — jest symbolem nieśmiertelności, czystości, sprawiedliwości oraz prawdy. Oznacza szczere relacje w związku. Około 1800 r. uznano, że szafir i rubin są korundami o jakości jubilerskiej. Dzisiaj pod pojęciem szafiru uznajemy wszystkie nie czerwone korundy. Najbardziej rozpoznawalną barwą szafiru jest barwa niebieska w różnych odcieniach ale są także szafiry bezbarwne (leukoszafiry), różowe, pomarańczowe, żółte, zielone a nawet fioletowe.
Rubin — symbolizuje związek pełen namiętności, dodaje energii, młodości i radości zakochanym. Zawdzięcza swą nazwę czerwonej barwie (łac. rubens). Barwa kamieni ma różne odcienie, w zależności od poszczególnych złóż. Najbardziej pożądaną barwą jest tzw. kolor gołębiej krwi (pigeon blood), których czerwień ma lekko niebieski odcień.
Szmaragd — symbolizuje siłę, witalność, wierność oraz szczęście wewnętrzne. Jest oznaką stałego, stabilnego związku pełnego harmonii i bezpieczeństwa. Ten niezwykły kamień uchodzi za najszlachetniejszy kamień z grupy berylu. Często szmaragd nie jest idealnie przezroczysty za sprawą występujących w nich inkluzji – nie jest to uważane za defekt, jeśli inkluzji nie jest zbyt wiele.
Topaz — to kamień szlachetny wybierany przez partnerów, którzy czują potrzebę pracy nad swoim związkiem, rozwijania komunikacji oraz wspólnego uczenia się. Topaz oznacza pokonywanie trudności życiowych. Najbardziej znaną barwą jest jasnoniebieska, jednak to pomarańczowoczerwone „topazy imperialne” z Brazylii zyskały światową sławę.
To najpopularniejsze z rodzajów kamieni stosowanych w pierścionkach zaręczynowych, jednak rynek jubilerski obfituje w wiele innych ciekawych kamieni, nierzadko o bardzo fantazyjnym wybarwieniu. W pracowniach jubilerskich można liczyć na fachowe doradztwo przy ich doborze a zamówienie pierścionka z ciekawym okazem na pewno będzie miłym zaskoczeniem dla przyszłej Narzeczonej.
Rozmiar pierścionka — jak go sprawdzić?
Jeśli partnerka nosi aktualnie pierścionki na serdecznym palcu, wówczas dość prostym sposobem będzie zabranie jednego z nich do jubilera. Specjalista sprawdzi rozmiar przy użyciu miar jubilerskich. Będzie to najbardziej pewna informacja. Mniej pewną informację uzyskamy poprzez zmierzenie pierścionków noszonych na innych palcach ale wprawny złotnik będzie w stanie oszacować rozmiar palca, na którym powinien się znaleźć zaręczynowy pierścionek. Niewielkie odstępstwa trzeba brać wówczas pod uwagę, ale niewielka korekta rozmiaru już po zaręczynach to rutynowa operacja.
Można zwrócić się o pomoc do przyjaciółki przyszłej narzeczonej. Może ona zaproponować wspólne oglądanie biżuterii i przymiarki pierścionków. W tak zaaranżowanej sytuacji koleżanka może podpatrzeć jaki rozmiar palca ma koleżanka.
W internecie dostępne są proste miarki jubilerskie z tworzywa. Skorzystanie z nich może okazać się pomocne, jednak trudno będzie zachować w tajemnicy zamiar oświadczyn jeśli otwarcie poprosi się o zmierzenie palca taką miarką.
Dla Panów, którzy w żaden sposób nie chcą zdradzić swoich zamiarów, oferujemy szacowanie rozmiaru palca ze zdjęcia dłoni. Doświadczony złotnik jest w stanie ocenić rozmiar oraz budowę palca i przybliżyć się do właściwego rozmiaru. Do tej pory nasze szacunki różniły się w granicach jednego rozmiaru. Pretekstu do wykonania takiego zdjęcia nie trzeba długo szukać a zdarza się, że Panowie takim zdjęciem już dysponują.