Cyrkonie – jedni je kochają, inni z kolei uważają za imitację kamieni szlachetnych. Pomimo to są one jednym z najczęściej stosowanych dodatków srebrnej biżuterii. Choć nie mają takiej wartości jak diament, to wciąż przyciągają uwagę swoim wyglądem. Z pewnością każdy wie, jak wyglądają cyrkonie, ale mało kto orientuje się, jakie posiadają właściwości. Dlatego dziś przybliżymy tę kwestię – dowiedz się więcej o nich oraz o ich ukrytym znaczeniu.

Spis treści

Biżuteria z cyrkoniami – idealna na każdą okazję

Na przestrzeni lat popularność cyrkonii znacznie wzrosła, a obecnie są one bardzo często wykorzystywane m.in. w jubilerstwie. Te małe kryształki to syntetyczne kamienie, które produkuje się w laboratoriach, co oznacza, że nie występują naturalnie w przyrodzie. Krystaliczna forma tlenku cyrkonu pozwala osiągnąć ich charakterystyczną przezroczystość oraz błysk, dzięki czemu wyglądają bardzo efektownie.

Cyrkonie idealnie sprawdzą się w przypadku biżuterii noszonej na co dzień, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by były elementami wzbogacającymi błyskotki na specjalne okazje. Zarówno kolczyki srebrne, jak i naszyjniki czy bransoletki z ich dodatkiem będą się pięknie prezentowały. Na szczególną uwagę zasługują także nieszablonowe pierścionki z drobinkami w równie nietuzinkowych kolorach – akwamarynu czy rubinu. Tak piękne wyroby jubilerskie staną się doskonałym uzupełnieniem Twojej kolekcji biżuterii.

Ukryta symbolika cyrkonii

Mimo że kryształki nie są pochodzenia naturalnego, przypisuje się im pewne znaczenie.
Biżuteria ręcznie robiona z cyrkoniami symbolizuje praktyczność, koncentrację i klarowność, ma także zapewniać równowagę w życiu. Ponadto noszenie takich ozdób może być doskonałym sposobem na wyrażenie siebie poprzez estetyczny wygląd samych błyskotek. Cyrkonie są często wybierane ze względu na wyjątkowy blask oraz trwałość, co czyni z nich idealny wybór dla tych, którzy poszukują pięknych kamieni w atrakcyjnych cenach.

Czym się różni cyrkonia od diamentu?

Diament i cyrkonia – choć oba na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niemal identyczne, to w rzeczywistości występuje pomiędzy nimi kilka kluczowych różnic. Pierwszy z nich, według skali Mohsa (obejmuje ona wartości od 1 do 10, gdzie 1 to minerał najbardziej miękki, a 10 najtwardszy), jest jednym z najtwardszych materiałów na ziemi, osiągając 10 punktów, zaś cyrkonia w tym rankingu ma ich tylko 8. Oznacza to, że jest ona bardziej podatna na zarysowania czy uszkodzenia niż diament. To tańsza opcja, a co za tym idzie – stanowi przystępniejszą cenowo alternatywę dla drogocennych ozdób. Obydwa elementy są do siebie bardzo podobne, zatem jak odróżnić cyrkonię od diamentu? Oprócz cech wymienionych powyżej istnieje jeszcze kilka innych. Jakich?

  • Waga – kamienie szlachetne są zazwyczaj cięższe od cyrkonii,
  • test ciepła – diament przewodzi je znacznie lepiej, co można przetestować, przykładając go do ust i obserwując, jak szybko się schłodzi. Powinien oddawać ciepło szybciej niż inne minerały,
  • odbijanie światła – diamenty charakteryzują się odcieniami bieli, szarości, czerwieni oraz pomarańczy, natomiast cyrkonie opalizują na wszystkie kolory tęczy.
rebrne kolczyki z cyrkonią w kolorze akwamarynu

Zapraszamy do zapozniania się z naszą ofertą

Sklep

Ciekawostką jest to, że często w biżuterii wybiera się imitację diamentu, ze względu na przystępną cenę, ale też imponujący wygląd. Wyłącznie wprawne oko będzie w stanie dostrzec różnicę między prawdziwym diamentem a cyrkonią. To świadczy o ich znakomitej prezencji! Na uwagę zasługuje fakt, że są one ponadczasowe, ale dodatkowo ceni się je nie tylko w świecie jubilerstwa, ale również w wielu innych gałęziach przemysłu.

Kamienie syntetyczne, podobnie jak te naturalne, zachwycają swoim blaskiem, co sprawia, że są chętnie wybieraną ozdobą wyrobów jubilerskich. Choć cyrkonie nie posiadają wszystkich wartości diamentów, to wciąż stanowią wspaniałą opcję dla szerokiego grona miłośników piękna oraz elegancji. Są również alternatywą dla tych, którzy chcieliby posiadać piękną biżuterię bez konieczności wydawania na nią fortuny.